Haberler

LİSELER ARASI MÜNAZARA YARIŞMASI

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TİMAŞ Yayın Grubu iş birliği ile okuma sevgisinin arttırılması ve alışkanlık kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen “Oku, Araştır-Düşün, Konuş” liseler arası münazara etkinliğinin ikincisi 29.12.2011 tarihinde Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde yapıldı.

Sultangazi’yi temsil eden Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri Ferhat Kanat (Başkan), Elif Reyhan Kaya (Üye), Selma Yiğit (Üye)’in bulunduğu münazara takımı “E-kitap okuma kültürünü olumsuz etkiler.” Tezini savunup; “E-Kitap okuma kültürünü olumlu etkiler.” Tezini savunan Beşiktaş Etiler Lisesi ile karşılaştı.

Okuma sevgisi ve alışkanlığının kazanılması amacıyla düzenlenen ve yarışmacı okulların birbirine üstünlük sağlaması değil, konunun kamuoyu ve ilgilenenlerin dikkatine sunulması hedefiyle Eminönü Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen münazaraya; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, TİMAŞ Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nuri Öztürk, Yeşilay Derneği Başkanı Av. Muharrem Balcı, Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü, Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, Sultangazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman Tefek, Cumhuriyet Anadolu Lisesi Okul Müdürü Makbule Korkmaz, Müdür Baş Yardımcısı Günay Yıldız, Münazara Grubu Danışman Öğretmenleri Yalçın Doruk, Metin Tanrıverdi, Meryem Meriç, Valilik ve Milli Eğitim Yetkilileri ile öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

“Gelişen teknolojide kitap okuma alışkanlığını kazandırmak gerekiyor”

Etkinliğe destek veren ve bir konuşma gerçekleştiren TİMAŞ Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nuri Öztürk, “Unutmaya yüz tutmuş münazara etkinliğini düzenleyen İl Milli Eğitim Müdürümüze ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Gençlere, gelişen teknolojide kitap okuma alışkanlığını kazandırmak gerekiyor. Kitabı öne çıkarıp çocuklarımızı bu etkinliklerle araştırma alışkanlığını kazandırmamız çok önemli. TİMAŞ Yayın Grubu olarak bu tarz organizasyonlarınıza her zaman destek vereceğiz. Öğrencilerimizin genç birer kitap kurdu olmalarını ve araştırmalarını, kendilerini geliştirmelerini en içten duygularla istiyorum. Sayın Valimiz Hüseyin Avni Mutlu’nun da iyi bir kitap okuru olduğunu biliyorum. Desteklerinden dolayı Sayın Valimize de çok teşekkür ediyorum” dedi.
Yıldız: Okuma alışkanlığı bir bağımlılıktır

Gelişen teknolojide kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi gerektiğini ifade eden ve kendisinin de bir kitap kurdu olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, “2.’sini düzenlediğimiz bu etkinlikte öğrencilerimizin kendilerini geliştirebilecekleri münazaralarda düşüncelerini nasıl savunabileceklerini görüyoruz. Bu etkinliklerin öğrencilerimiz için öğretici olduğunu dile getirmek istiyorum. Okuma alışkanlığı bir bağımlılıktır. Bu bağımlılığı bırakmak mümkün değildir.” dedi ve katılımcı öğrencilere başarılar dileyerek konuşmasını noktaladı.

Münazara bittikten sonra sahneye öğrencilerin hediyesini vermek üzere çıkan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, çok keyifli bir manzara izlediğini belirterek kısa bir konuşma yaptı.

Vali Mutlu, “Münazaranın konusu özenle seçilmiş. Gerçekten okuma kültürü üzerine yapılan güzel bir program oldu. İster kitap, ister e- kitap olsun, her iki grupta kıymetli iki aracı tartıştılar. Tezlerini çok güzel bir şekilde savundular. Değerli jürimiz de, her biri bir inci olan çocuklarımız ile karşımızdalar. Fikirlerini, çok iyi sunan gençlerimiz göğsümüzü kabarttılar. Konuya olan hâkimiyetleri ve sunumları çok iyiydi. Hangisi olursa olsun kitap vazgeçilmezdir. Okumak için ittifak etmek. Çocuklarımız çok güzel bir örnek verdi. Oku ne kadar güzel bir örnek ister kitap olsun ister, ister e- kitap okuma kültürünü geliştirmek adına her ikisi de çok önemli.” dedi.

Vali Mutlu, son olarak katılımcıların yeni yılını tebrik etti.

Yazar Hakkında:

yilmaz

Yorum Yaz