Blog

Sultangazi depreme dayanıklı mı, olası bir depremde ne kadar hasar alır?

Ülkemizde yaşanan iki büyük depremin ardından dikkatler olması beklenen İstanbul depremine çevrildi.Peki Sultangazi olası bir depremde hasar alır mı ? Zemini sağlam mı? Sultangazi deprem bölgesi mi?Can kaybı ne kadar olur? En çok hangi mahalller hasar alır?

İstanbulun bir ilçesi olan Sultangazi Marmaray fay hattına yakınlığı nedeniyle maalesef deprem riski bulunan bir bölgedir. Özellikle 1999 depremi gibi büyük depremlerin yaşandığı İstanbul’da, Sultangazide deprem riski bulunan bir ilçe.

Sultangazi’de , deprem güvenliği açısından dikkatli olunması gerekir. Binaların eski olması ,deprem dayanıklılık eksiklikleri, yapısal bazı sorunları nedeniyle deprem riskini dahada çok arttırmaktadır.

Sultangazi depreme dayanıklı mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi-2019” projesi kapsamında kentteki tüm ilçelerin deprem risk analizi yapıldı.

Raporlarda Sultangazide 7.5 büyüklüğündeki bir deprem sonucu ortaya çıkabilecek bina hasarları, olası can kaybı ve yaralı sayıları, altyapı ve yollara dair durumlar Sultangazi deprem riski için yazılan rapor da yer verildi.

Sultangazi olası bir depremde ne kadar hasar alır?

İBB’nin yayınladığı rapora göre Sultangazi için yaşanacak bina hasar tahminleri aşağıdaki gibidir:

Yazar Hakkında:

yilmaz

Yorum Yaz