Rehber

Sultangazi Kent Ormanı:


Mega kent İstanbul sınırları içerisinde devasa bir yeşil alanı kaplayan Sultangazi Kent Ormanı; piknik alanı, tarihi su kemerleri, kamp alanı, at çiftliği ve teras kulesi gibi özellikleriyle tüm İstanbullular için eşsiz bir mesire alanını ifade ediyor. Doğayla iç içe bir gün geçirmek için mutlaka gezilmesi gereken Sultangazi Kent Ormanı hakkında en çok merak edilen bilgileri derledik!

Sultangazi Kent Ormanı Mesire Alanı

800 dönümlük Sultangazi Ormanı, Alibey barajı ve gölüne hakim bir konumda bulunuyor. Farklı bölümlerden oluşan ormanın uzun bir sahaya yayılan mesire alanlarının olduğunu ifade edebiliriz. Belediye tarafından 2010 senesinde tamamlanan mesire alanı içerisinde oyun parkları, Mescit, kafe ve WC gibi sosyal alanlar yer alıyor. Mesire alanı içerisinde ayrıca; at binme ve yürüme parkuru, balık tutmak için yerler bulunuyor.

Mesire için ormana gelenleri farklı aktivite yapabilecekleri yerler de bekliyor. Futbol, voleybol veya basketbol oynamak için sahalar yer alıyor. At biniciliği eğitimlerinin de verildiği mesire alanı içerisinde amfi tiyatro alanları ve seyir kulesi oldukça ilgi çeken diğer yerler. Ayrıca tarihi eserlere yönelik merakı olanlar için mesire alanından birkaç dakika uzaklıkta su kemerleri bulunuyor. Bu su kemerleri; Mimari Sinan tarafından yapılan Güzelce ve Mağlova’dır.

Seyir Terası Keyfi

Kent ormanına gelip de seyir terasına çıkmamak olmaz. Alibeyköy barajı dahil tüm kent ormanını kuşbakışı izleyebileceğiniz seyir kulesi 3 kattan oluşuyor. Yaklaşık 17 metre yüksekliğindeki seyir terası sayesinde harika bir doğa manzarası sizleri bekliyor.

At Çiftliği Ve At Binme Keyfi

Belediye tarafından at biniciliğinin teşvik edilmesine yönelik bir faaliyet olarak kent ormanı içerisinde at çiftliği yapıldı. Burada temel at biniciliği dersi alabilir ve ardından da ilk at binme deneyimini yaşayabilirsiniz. Belli bir parkur üzerinde orman içerisinde de atla seyir faaliyetleri düzenleniyor.

Kent Ormanı Giriş Ücreti

Ormana yaya girişi ücretsiz olup araç ücreti 10 liradır.


Yazar Hakkında:

yilmaz

Yorum Yaz